آشپزی ملل با ماهی سی بس

آشپزی با ماهی به 9 سبک مختلف دنیا

زمان آماده شدن
0 دقیقه
میـزان سختی
تعـدا د نفـرات

غذاهای دریایی در سرتاسر دنیا طرفدارهای زیادی دارند. مثل هر خوراک دیگری، طرز پخت ماهی هم در هر خانه و سر هر سفره با دیگری متفاوت است. اگر سرنخ این تفاوت را بگیریم به تفاوت فرهنگ‌ها می‌رسیم. مردم مناطق گرمسیر غذاهای دریایی را پر ادویه و گاهی خیلی تند استفاده می‌کنند. بشقاب‌های رنگی سفره‌های گرمسیری هوش از سر هر کسی می‌برد. این در حالی است که مردم خاور دور، بر نگه داشتن هرچه بیشتر طعم اصلی ماهی تاکید دارند و به پخت چند دقیقه‌ای، آن هم با بخار آب اکتفا می‌کنند. از طرفی ماهی باراموندی یا همان سی بس خودمان، به خاطر بافت لطیف و میزان جیوه کم، جزو ماهی‌های پرطرفدار محسوب می‌شود و اکثر این دستور پخت‌ها، روی سی بس قابل اجراست. برای بررسی این دستور پخت‌ها باید کوله سفر ببندیم و به نقاط مختلف دنیا برویم. ما که آماده‌ایم!

قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 450 گرمی

1- لبنان، دلربای خاورمیانه

صیادیه

لبنان بین کشورهای عربی به داشتن غذاها و ادویه‌های خوش‌طعم مشهور است. صیادیه یک غذای پلویی و پر ادویه و جذاب است که با ماهی و سس ارده سرو می‌شود. یکی از ویژگی‌های این غذا، پر ادویه بودن آن است؛ اما شما می‌توانید با توجه به ذائقه خودتان، ادویه‌ها را کم و زیاد کنید.اگر به غذاهای عربی و فرهنگ غذایی لبنان علاقمندید پست زیر از اینستاگرام ایناس را هم ورق بزنید.

آشپزی ملل با ماهی به سبک لبنان در اینستاگرام ایناس (ورق بزنید)

2- ترکیه، پلی میان دو قاره

ماهی سی بس به سبک ترکیه

فرهنگ ماهی خوردن در ترکیه به شدت رواج دارد و حتی بین غذاهای خیابانی ترکیه هم می‌توانید ردپایی از ماهی ببینید. از طرفی ذائقه مردم ترکیه به ما ایرانی‌ها بسیار نزدیک است و با یک بار امتحان کردن غذاهای ترکی، حسابی طرفدار آن خواهید شد. این دستور پخت، علاوه بر عطر و طعم جذاب، غذای بسیار مناسبی برای مهمانی‎هاست. چون علاوه بر شیک بودن ظاهر آن، خیلی سریع آماده می‌شود.

3- ایتالیا، تجربه 25 قرن با پاستا

سومین مقصد سفرمان ایتالیاست. نام ایتالیا با غذا گره خورده و مکتب آشپزی ایتالیایی با تنوع بسیار زیاد، جزو پرطرفدارترین مکاتب آشپزی است. از طرفی ایتالیا خط ساحلی گسترده‌ای دارد؛ در نتیجه غذاهای دریایی زیادی در منوی غذای این کشور دیده می‌شود. ایتالیایی‌ها ماهی را به روش‌های مختلف طبخ می‌کنند که در ادامه به دو تا از محبوب‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

فتوچینی با ماهی سی بس و روکولا

مگر می‌شود نام پاستا را بشنویم و یاد ایتالیا نیفتیم؟ قدمت ماکارونی در ایتالیا به قرن 4 قبل از میلاد بر می‌گردد. یک ضرب‌المثل ایتالیایی وجود دارد که می‌گوید با پاستا می‌توانید به هزاران شکل از خودتان پذیرایی کنید. از طرفی پاستا غذای محبوب بچه‌هاست و می‌توان از ترکیب پاستا با مواد غذایی مختلف، برنامه غذایی کاملی برای آن‌ها تدارک دید.

گشت و گذاری در ایتالیای پاستا و پیتزا (ورق بزنید)

سی بس کَره‌ای توسکانی

به غرب ایتالیا می‌رویم و در توسکانی، با دستور پخت متفاوتی از ماهی روبه‌رو می‌شویم. ماهی و شیر و پنیر پارمسان!! طبق عادت‌های غذایی ما، خوردن ماهی و شیر عجیب به نظر می‌رسد اما این غذا، جزو محبوب‌ترین غذاهای دریایی ایتالیاست و به خاطر آماده شدن در عرض نیم ساعت، جزو پرکاربردترین دستورپخت‌هاست.

4- یونان، سرزمین الهه‌ و اسطوره

ماهی سی بس با سیب زمینی یونانی 

از دریای مدیترانه عبور می‌کنیم و به یونان می‌رسیم. اطراف این کشور با دریا احاطه شده و خوردن غذاهای دریایی در آن بسیار رایج است. از طرفی در زمان امپراطوری بزرگ عثمانی، مکتب آشپزی ترکی بر یونانی‌ها هم تاثیر گذاشته؛ در نتیجه طعم غذاهای یونانی هم با ذائقه ما سازگار است. سیب‌زمینی عضو جدایی ناپذیر آشپزی یونانی است و در کنار هر غذایی، سیب زمینی را به شکلی مناسب با غذا طبخ می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های آشپزی یونانی، سالم بودن غذاهاست. یونانی‌ها عادت دارند از انواع سبزیجات و روغن‌های اشباع نشده در غذاهای خود استفاده کنند. چه چیزی بهتر از یک غذای سالم و در عین حال خوشمزه؟

5- شمال آفریقا، به صرف چای نعنا

ماهی سی بس با سس هریسا

برای سفر کردن به قاره بعدی آماده‌اید؟ قبل از هر چیزی یک لیوان چای نعنا آماده کنید که به به شمال آفریقا سفر می‌کنیم. به جایی که همراه با هر خوراکی و بعد از هر وعده غذایی، چای نعنا را در دست مردم خواهید دید. به تونس می‌رویم. جایی که سس هریسا، مانند یک جعبه جادویی پر از ادویه، به اندازه‌ای محبوب است که در کنار انواع غذاها سرو می‌شود. از آنجایی که سفر ما بر اساس روش‌های مختلف پخت ماهی انجام می‌شود؛ در این دستور پخت، سراغ ماهی سی‌ بس با سس هریسا رفتیم. این غذا معمولا با نان سرو می‌شود اما با توجه به علاقه زیاد ذائقه ایرانی به برنج، ماهی با سس هریسا گزینه مناسبی برای سرو با برنج هم محسوب می‌شود.

هیجان انگیز ترین فرهنگ غذایی در شمال آفریقا(ورق بزنید)

6- پرتغال، کریسمس و دوست وفادار

ماهی سی بس به سبک براس لیسبون

سفر را در مدیترانه ادامه می‌دهیم؛ از دریای بالتیک عبور می‌کنیم و خودمان را به کشور پرتغال می‌رسانیم. تنوع مواد غذایی در بشقاب غذای پرتغالی بیش از هر چیزی جلب توجه می‌کند و در مواجهه با آن انگار که در سفر را در مدیترانه ادامه می‌دهیم؛ از دریای بالتیک عبور می‌کنیم و خودمان را به کشور پرتغال می‌رسانیم. تنوع مواد غذایی در بشقاب غذای پرتغالی بیش از هر چیزی جلب توجه می‌کند و در مواجهه با آن انگار که در مقابل یک تابلوی نقاشی خوشمزه قرار گرفتیم. دستور پخت پیش‌رو یکی از محبوب‌ترین غذاهای شب سال نو پرتغالی است که به اندازه‌ای معروف است که آن را دوست وفادار می‌نامند.

7- انگلستان و غذای محبوب قرن بیستم

فیش اند چیپس

نوبتی هم که باشد، نوبت سفر به جزیره انگلیس و چشیدن محبوب‌ترین غذا در این کشور رسیده. بله فیش اند چیپس. غذایی که یک روز به نام خودش در تقویم دارد و از حدود صد سال پیش دکه‌هایی در انگلستان مشغول به فروختن آن هستند. داستان جالب فیش اند چیپس را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

سی بس ولینگتون با خمیر هزارلایه

به جنوب انگلستان می‌رویم و شیوه پختی را امتحان می‌کنیم که یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای خوردن ماهی در محل کار و مدرسه است. حالا، در خانه نبودن، دلیلی برای ماهی نخوردن حساب نمی‌شود. در روش پخت ولینگتون، مواد غذایی اصلی بین لایه‌های نان پیچیده می‌شوند و تبدیل به یک ساندویچ خوش‌مزه می‌شوند.

8- اسکاندیناوی، زیبای یخ زده

سالاد با ماهی دودی سی بس، به سبک اسکاندیناوی

اسکاندیناوی را اگر بخواهیم تصویر کنیم شاید جوانی باشد با چشم‌های روشن سوار بر دوچرخه. زیاد چای نمی‌نوشد و عاشق قهوه است. در هفته فقط 37 ساعت کار می کند، پنج‌شنبه‌ها سوپ می‌خورد و خوردن ساندویچ‌های سرد را در یک روز آفتابی دوست دارد. به اسکاندیناوی می‌رویم که با دریا احاطه شده؛ در نتیجه در بیشتر غذاها اثری از ماهی را خواهید دید. چه به شکل کیکی با بافت نرم و اسفنجی باشد چه به شکل ترشی یا شور. غذاهای این منطقه به خاطر روش طبخ، جزو غذاهایی هستند که می‌توانید در برنامه غذایی سالم، از آن استفاده کنید. این شما و این سالاد ماهی دودی.

اسکاندیناوری؛ جوانی با چشمهای روشن ( ورق بزنید)

9- تایلند، سرزمین خنده‌ها

سی بس با زنجبیل و سویا سس

در آخرین مقصد سفر به کنار دریای آنداما و به شبه جزیره تایلند می رویم تا طعم و طبخ متفاوتی از ماهی را تجربه کنیم .این دستور پخت، به خاطر آب‌پز شدن ماهی و استفاده از زنجبیل، برای زمان سرماخوردگی بسیار مناسب است.

سفر به ستاره های میشلن

حالا که گشت و گذاری بین قاره‌ها داشتیم و دیدیم که به جز سبزی پلو ماهی و قلیه، روش‌های دیگری هم برای طبخ ماهی وجود دارد؛ خوب است کمی راجع به سفر با هدف خوراک و شکم‌گردی صحبت کنیم. زمانی که به جغرافیایی متفاوت با محل زندگی خودمان سفر می‌کنیم، طبیعتا از غذاهای مقصد امتحان می‌کنیم. ولی شیوه‌ای از سفر وجود دارد که در آن غذاها، خودشان دلیل سفر هستند. ستاره‌های میشلن هم بر همین اساس به رستوران‌ها داده می‌شوند. ستاره‌هایی که بازرس‌های ناشناس بر سینه‌ی رستوران‌ها نصب می‌کنند و آن‌ها را به مقصدی جذاب برای سفر تبدیل می‌کنند. رستوران‌های ستاره‌دار میشلن مثل آمادور در وین، هاف ون کلیف در بلژیک یا اولترا ویولت در شانگهای نمونه‌ای از این مقاصد سفر هستند. شاید تصور کنید این نوع سفر صرفا مخصوص افراد پرخور و شکمو است؛ اما شما می‌توانید با چشیدن غذاهای مختلف و دانستن پیشینه آن‌ها، به فرهنگ هر کشور راه پیدا کنید. مثلا در رستوران آمادور، بر استفاده از مواد غذایی بومی اتریش و تاثیر آشپزی اسپانیایی بر آن تاکید می‌شود. چه چیز بهتر از این‌که هدف از غذا خوردن، فقط سیر شدن نباشد!این نوع سفر در سراسر دنیا طرفدارهای زیادی دارد و حتی آشپزهای مشهور بر این اساس ویژه برنامه‌هایی ساخته‌اند. آنتونی بوردن در برنامه 'Parts Unknown" به نقاط مختلف جهان سفر می‌کند و همراه افراد محلی، خوراکی‌های هر منطقه را امتحان می‌کند و هم‌زمان قصه و پیشینه آن را می‌شنود یا گوردون رمزی که صاحب 7 رستوران میشلن‌دار است هم در برنامه‌ای مثل "Gordon Ramsay: Uncharted" یا در برنامه جدید "Gordon Ramsay's Road Trip" به سفر بر اساس غذاهای مختلف گوشه کنار جهان می‌پردازد.

قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 750 گرمی

ماهی سی بس، محبوب تمام قاره‌ها

با کمی جست و جو میان عادت‌های غذایی مردم مناطق مختلف متوجه می‌شوید که ماهی و دیگر غذاهای دریایی، از پرطرفدارترین خوراکی‌ها هستند که با روش‌های مختلف سرو می‌شوند. از سوپ و ماهی بخارپز گرفته تا ماهی‌های کبابی چندمتری. با آلوده شدن دریاها در اثر صنعتی شدن زندگی بشر، ماهی‌ها هم از این آلودگی در امان نیستند و بسیاری از ماهی‌های مورد استفاده ما، پر از جیوه، سرب و آلاینده‌هایی هستند که در طولانی مدت به بدن آسیب می‌رسانند. چاره چیست؟ ماهی سی بس از طریق فیش فارمینگ یا همان مزرعه‌های دریایی تولید می‌شود و در نتیجه در معرض میزان کم‌تری از آلاینده‌ها قرار می‌گیرد. همین کافی است که سی بس یا باراموندی، در سرتاسر جهان محبوبیت زیادی پیدا کند و در بسیاری از غذاها، جایگزین دیگر ماهی‌ها بشود. علاوه بر این، بافت لطیف و بوی کم این ماهی از دیگر دلایلی هستند که حتی آشپز مشهوری مثل گوردون رمزی، آن را به عنوان محبوب‌ترین غذایی دریایی معرفی می‌کند.

آیا این مقاله مفید بود؟
4
4/۵ (4 امتیاز)

آخرین مطالب

آخرین مقالات

دستور پخت

جدیدترین دستورهای پخت

دستور پخت
ماهی سی بس جزو ماهی‌هایی است که در چند سال اخیر به بازار ماهی ایران راه پیدا کرده و به سرعت تبدیل به یک ماهی لاکچری برای غذای مجلسی شده...
دستور پخت

طرز تهیه شنیتسل ماهی در 5 مرحله

زمان آماده شدن
25 دقیقه
میـزان سختی
تعـدا د نفـرات
ساده‌ترین روش تهیه شنیتسل ماهی چیست؟ چطور شنیتسل ماهی خوشمزه بپزیم؟ کدام ماهی برای شنیتسل ماهی مناسب‌تر است؟

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.