جدیدترین ماهی بدون تیغ بازار + راهنمای خرید

چه ماهی بخریم که کم تیغ یا بدون تیغ باشد؟ بهترین و خوشمزه‌ترین ماهی بدون استخوان جنوب یا شمال کدام است؟ قیمت ماهی بدون تیغ چقدر است؟

اگر این سوالات، دغدغه شما به حساب می‌آید و قصد خرید ماهی بدون تیغ را دارید؛ حتماً این مقاله جامع از بلاگ ایناس را بخوانید!

بدون تیغ

آغاز قصه…

اکثر ما در کودکی دست کم یک بار حس ناخوشایند تیغ ماهی در دهانمان را تجربه کرده‌ایم. شاید آن روزها تیغ، جزء جدایی ناپذیر یک وعده سبزی پلو با ماهی به حساب می‌آمد؛ بخصوص برای کودکانی که مهمان منزل مادر بزرگ بودند یا ماهی‌شان را افراد عینکی پاک می‌کردند و در بشقابشان می‌گذاشتند. حالا اما اوضاع فرق می‌کند. ماهی‌های کم تیغ پرطرفدارترند و کودکان معمولاً ماهی فیله شده کاملاً بدون تیغ می‌خورند. با یادآوری این خاطره برویم به سراغ ماهی های کم تیغ پرطرفدار.

فهرست

1. مگر ماهی بدون تیغ وجود دارد؟

2. معرفی 5 ماهی کم تیغ + 1 ماهی جدید بدون تیغ

3. دسته بندی ماهی های کم تیغ بازار

4. از ارزانترین تا گرانترین ماهی بدون استخوان

مگر ماهی بدون تیغ و استخوان وجود دارد؟

عبارت ماهی بدون تیغ در واقع تنها یک اصطلاح است و ماهی‌ای وجود ندارد که به طور کامل فاقد استخوان باشد. همه ماهی‌ها استخوان (حداقل یک استخوان بزرگ میانی در قسمت ستون فقرات) دارند و در واقع منظور از ماهی بدون تیغ، ماهی کم استخوان و بدون تیغ‌های ریز و آزاردهنده است.

قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 450 گرمی

معرفی 5 ماهی کم تیغ +1 ماهی بدون استخوان

ماهی‌های جنوب در مقایسه با ماهی‌های شمال، بیشتر بافت گوشتی دارند تا استخوانی، بنابراین اکثر آن‌ها یا کم استخوان و فاقد تیغ ریز و زیاد هستند یا تنها یک استخوان بزرگ و قابل تفکیک در قسمت میانی دارند.از ماهیانی که دارای استخوان کم باشند و تیغ ریز نداشته باشند؛ فیله بدون استخوان تهیه می‌شود.

پس این نکته را فراموش نکنید که: اکثر ماهیان شمال جزء گونه‌‌های با استخوان به شمار می‌روند و بیشتر ماهیان بدون تیغ در جنوب کشور یافت می‌شوند!

1) ماهی سی بس (سی باس)
ایناس، ماهی استرالیایی خلیج فارس

تصویر

سی بس (باراموندی) یک ماهی استرالیایی بدون بو و بدون تیغ با گوشت سفید و لطیف است که در خلیج فارس نیز به روش فیش فارمینگ (مزرعه دریایی) تولید می‌شود و دلیل اصلی شهرت ماهی سی بس که در استرالیا آن را به نام باراموندی می‌شناسند همین نداشتن بو و تیغ ریز است و جزء پرطرفدارترین و البته گرانقیمت ترین آبزیان این کشور محسوب می‌شود.

2) ماهی شیر
نام آشنای کم استخوان

تصویر

اگر از اکثر افراد بپرسید کدام ماهی استخوان ریز و زیاد ندارد، شاید اولین گزینه‌­ای که به ذهنشان برسد، همین ماهی شیر باشد. ماهی‌­ای با گوشت سفید، خوش نمک و خوشمزه، با ضایعات و استخوان کم. این ماهی یک اسکلت استخوانی و میزان کمی تیغ نزدیک قسمت سر دارد که به راحتی از گوشتش جدا می‌شود.

ماهی قباد هم که به خاطر شباهتش به ماهی شیر، «بچه شیر» نامیده می‌شود، میزان استخوان کم و قابل تفکیکی دارد. چربی ماهی قباد از ماهی شیر کمتر و گوشت آن کمی تیره‌تر است.

3) ماهی شوریده
کم چرب و سرشار از پروتئین

تصویر

شوریده از جمله ماهیان ممتاز جنوب است که به علت کم تیغ بودن و داشتن طعم بی‌نظیر، طرفداران زیادی دارد. سر ماهی با یک استخوان درشت در قسمت میانی به دم متصل می‌­شود. با آنکه چربی کمی دارد اما سرشار از پروتئین است.

4) ماهی راشگو
آهوی دریای جنوب، کم کالری و کم تیغ

تصویر

از مرغوب ترین و لذیذترین ماهی‌های جنوب است که گوشتی سفید، ترد و لطیف دارد و جزء ماهیان کم تیغه و کم کالری است. راشگو به دلیل چشم‌های زیبایی که دارد، آهوی دریا لقب گرفته است.

5) ماهی سوف
ماهی اقتصادی دریای خزر

تصویر

پرطرفدارترین و لذیذترین ماهی شمال بعد از ماهی سفید، که نوع سفید و معمولی آن دارای گوشت سفید و نرم است، تقریباً بدون تیغ ریز است، دوکی شکل و کشیده است.

لزوماً کم تیغ‌ترین ماهی خوشمزه‌ترین یا بهترین ماهی نخواهد بود. مثلاً ماهی سفید شمال و ماهی صبور جنوب جزء پرطرفدارترین ماهی‌ها با تیغ بسیار زیاد هستند.
اما معرفی کم‌تیغ‌ترین ماهی‌ها مخصوص شمایی است که فرزند یا سالمندی در خانه دارید یا به خاطر پرزحمت بودن طبخ ماهی از آن فراری هستید.

میزان تیغ همه ماهی‌های بازار در یک نگاه

ما در جدول زیر ماهی‌ها را از نظر میزان تیغ، دسته ­بندی کرده‌ایم تا هر وقت قصد خرید ماهی بدون تیغ را داشتید، بتوانید راحت انتخاب کنید و از خرید خود لذت ببرید.

تصویر
جدول دسته بندی میزان تیغ ماهی‌ها از کمتر به بیشتر

قیمت ماهی بدون استخوان چقدر است؟
از ارزانترین تا گرانترین ماهی بدون استخوان

عوامل مختلفی نظیر طعم، کیفیت گوشت، میزان ضایعات، نوع صید، فصل صید، منطقه عرضه، تازه یا منجمد بودن و ارزش غذایی در قیمت یا شهرت ماهی تأثیرگذار است؛ بنابراین نمی‌توان یک بازه قیمتیِ دقیق اعلام کرد.اما می‌توان بر اساس بازه حدودی قیمت، ارزانترین و گرانقیمت‌ترین ماهی بدون استخوان را دسته‌بندی کرد تا در هنگام خرید ماهی بدون تیغ دچار تردید نشوید!

تصویر
از ارزانترین تا گرانترین ماهی بدون استخوان
قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 750 گرمی

اگر  قصد خرید ماهی بدون تیغ و قیمت مناسب را دارید! ایناس بهترین‌ را پیشنهاد می‌کند!

ماهی سی بس اولین و بهترین انتخاب برای همه ماهی دوستان است که نمی‌خواهند وقتشان را برای جدا کردن تیغ ماهی از دست بدهند. اگر چه این ماهی بصورت تازه هم کم تیغ است اما اگر زمان و نظافت آشپزخانه‌تان برایتان مهم است از فیله‌های بسته بندی شده سی بس استفاده کنید تا یک تجربه جدید در طبخ ماهی برایتان رقم بخورد.خبر خوب این که امکان خرید ماهی بدون تیغ سی بس در ایناس به صورت مستقیم برای شما فراهم شده است.

سوالات متداول

1) کدام ماهی شمال تیغ کمتری برای خوردن دارد؟

ماهی سوف، اوزون برون، کیلکا و کولی (تیغ این دو بعد پخت نرم می‎شود)

 

2) کدام ماهی جنوب تیغ کمتری برای خوردن دارد؟

ماهی شیر، سی بس، حلوا، راشگو

 

3) بهترین و خوشمزه‌ترین ماهی بدون تیغ و استخوان شمال کدام است؟

سوف بهترین ماهی بدون تیغ شمال برای خرید و پخت است.

4) بهترین و خوشمزه‌ترین ماهی بدون تیغ و استخوان جنوب کدام است؟

اگر قصد خرید ماهی بدون تیغ و خوشمزه جنوب را دارید؛ به جرات می‌توان گفت اول ماهی سی بس و سپس شیر و زبیدی (حلوا سفید) بهترین هستند.

5) چرا خوردن تیغ ماهی بد است؟

بسته به اندازه تیغ می‌تواند باعث پارگی مری، آبسه و حتی عوارض تهدید کننده زندگی شود.

 

چگونه ماهی را بی استخوان کنیم؟

اکثر ماهی دارای یک استخوان ستون فقرات هستند که قسمت سر را به دم وصل می‎کند اگر بتوانید آن را جدا کنید تقریباً استخوان اصلی و استخوان‌های ریز متصل به آن را جدا کرده‌اید، توصیه می‎کنم ویدئوی آموزشی نحوه فیله کردن ماهی را از دست ندهید.

مقالات تازه

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.