سرخ کردن ماهی

طرز تهیه ماهی سوخاری رستورانی

زمان آماده شدن
60 دقیقه
میـزان سختی
تعـدا د نفـرات

به طور کلی انواع ماهی که برای فیله شدن مناسب باشند، گزینه‌های خوبی برای تهیه ماهی سوخاری هستند.

البته از ماهی کامل هم در صورتی که بتوان تیغ آن را به صورت کامل جدا کرد می‌توان برای درست کردن ماهی سوخاری استفاده کرد اما شرایطی دارد که حتما باید در نظر گرفت از جمله کم تیغ بودن ماهی و نداشتن تیغ ریز به این منظور که هیچ گونه تیغی در آن باقی نماند و لذت خوردن یک وعده ماهی سوخاری لذیذ را به خاطره ای ناخوشایند بدل نکند.

تصویر

همچنین ماهی نباید زیاد از حد درشت باشد و قطر گوشت آن نباید از حدی بیشتر باشد. ابعاد تکه‌های ماهی در تهیه این غذا بسیار مهم است و البته آماده سازی آن با ماهی فیله شده بسیار سریعتر و ساده‌تر است.

تصویر

رستوران‌ها معمولا این غذا را با طعم‌های مختلف و با استفاده از طعم دهنده‌های متفاوت تهیه و سرو می‌کنند. ماهی سوخاری در بیشتر رستوران‌ها به خاطر تفاوت ذائقه‌ها، با طعمی متعادل تهیه می‌شود؛  اما در مناطقی مانند جنوب کشور با ادویه‌های مخصوص و تندتر به مشتری عرضه می‌شود. همچنین مدل سوخاری شدن ماهی با توجه به نوع آرد و روش پخت در نهایت کمی متفاوت است. گاهی پودر سوخاری به صورت سطحی ناهموار روی ماهی را می‌پوشاند و گاهی کمی شبیه به نان سطحی صاف‌تر دارد. برای انتخاب آرد مناسب برای سرخ کردن ماهی مقاله‌ای با همین عنوان داریم که خواندن آن را در تکمیل این مطلب به شما توصیه می‌کنیم.

قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 450 گرمی

شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود و به ذائقه خود این غذا را تهیه کنید. اگر تمایل دارید که یک وعده ماهی سوخاری را به صورت حرفه‌ای در منزل تهیه کنید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. همچنین اگر به ماهی سوخاری علاقمندید دستور پخت فیش اند چیپس با ماهی سی بس را نیز از دست ندهید.

تصویر

 مواد لازم برای تهیه ماهی سوخاری رستورانی

مقدار مواد لازم عنوان شده برای ۴ نفر مناسب است:

ماهی فیله شده  هشت تکه
آرد گندم ۲۵۰ گرم
 نشاسته ذرت 100 گرم
بکینگ پودر ۱ قاشق چای‌خوری
سرکه سفید ۱ قاشق غذاخوری
 جوش شیرین ۱ قاشق چای‌خوری
فلفل سیاه و قرمز و نمک به ذائقه
روغن به میزان کافی

دستور پخت ماهی سوخاری رستورانی

 • مرحله 1- اگر ماهی شما به صورت فیله نیست،  ابتدا تیغ و پوست ماهی را به صورت کامل جدا کرده و آن را در ابعادی مناسب قطعه می‌کنیم.  سپس ۵۰ گرم از آرد را در ظرفی ریخته و فیله‌های تهیه شده را درون آرد قرار می‌دهیم تا کاملاً تمام قسمت‌ها آغشته شود. ماهی‌های آغشته به آرد را در یک سینی مناسب قرارداده و کنار می‌گذاریم.
تصویر
 • مرحله 2- بقیه آرد گندم را درون یک ظرف بزرگ می‌ریزیم و نشاسته ذرت را به همراه نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه، بکینگ پودر و جوش شیرین به این ترکیب اضافه می‌کنیم. مواد درون این ظرف را به خوبی با هم مخلوط می‌کنیم و سپس به طور تدریجی و آرام آب را به این ترکیب اضافه می‌کنیم. 
تصویر

باید ترکیب ما از لحاظ قوام و غلظت شبیه به ماست باشد. برای این منظور با همزن دستی این ترکیب را به خوبی مخلوط می‌کنیم؛ سپس سرکه را به آن اضافه می‌کنیم و مواد را هم می‌زنیم تا یک‌دست شود.

 • مرحله 3- تابه را بر روی حرارت کم می‌گذاریم و سپس روغن سرخ کردنی را به ظرف اضافه می‌کنیم. باید اجازه بدهیم که روغن کم کم و به مرور زمان داغ شود. برای شروع مرحله سرخ کردن ظرف آرد گندم و همچنین ظرف حاوی ترکیب خمیری را در دسترس قرار می‌دهیم. فیله ماهی را درون محتویات خمیری فرو می‌کنیم و کمی صبر می‌کنیم تا مواد اضافی از آن جدا شود.
تصویر

سپس فیله ها را در ظرف حاوی آرد قرار می‌دهیم و با کمی تکان آردهای اضافه را از آن جدا می‌کنیم. حال زمان قرار دادن فیله‌ها درون روغن داغ است. ابتدا یک‌ طرف فیله‌های ماهی سوخاری را کاملا سرخ می‌کنیم و سپس قطعه‌های ماهی را برمی‌گردانیم. قبل از سرخ شدن کامل یک سمت آن را پشت و رو نمی‌کنیم. پیشتر در مقاله ای به فوت و فن سرخ کردن ماهی پرداخته ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست

بعد از آنکه ماهی‌ها به خوبی سرخ شدند قطعات فیله را داخل یک توری می‌گذاریم تا روغن های اضافه از آن خارج شود. بهتر آن است در زمانی که ماهی‌ها در حال سرخ شدن هستند سس مخصوص را نیز  آماده کنیم.
 این غذای خوشمزه نیازمند سس مخصوصی نیز هست که در ادامه مواد لازم آن را بیان می‌کنیم.

 طرز تهیه سس مخصوص فیله ماهی سوخاری

مواد لازم برای سس ماهی سوخاری:

خامه صبحانه ۳ قاشق غذاخوری
سس خردل 1 قاشق غذاخوری
لیموی تازه دو عدد
فلفل سیاه و نمک به ذائقه
تصویر

ابتدا خامه صبحانه را در کاسه می‌ریزیم و سپس سس خردل را به آن می‌افزاییم. کمی از پوست لیمو‌ها را پس از شستن کامل، داخل این ترکیب رنده می‌کنیم. لیموها را از وسط به دو نیم کرده و پس از جدا کردن هسته‌های آن به بقیه مواد اضافه می‌کنیم. حال زمان اضافه کردن فلفل سیاه و نمک به این ترکیب است. مواد را به خوبی با قاشق مخلوط می‌کنیم و این سس خوش طعم را داخل پیاله‌ای ریخته و در کنار ماهی های سوخاری قرار می دهیم.
می‌توانید ماهی سوخاری لذیذ را با این سس و طعمی دلچسب میل کنید. 

چند نکته برای تهیه ماهی سوخاری رستورانی

 • برای سرخ کردن ماهی سوخاری رستورانی باید دقت داشته باشید که روغن حتماً داغ باشد. برای اینکه مواد طعم‌دهنده و آرد روی فیله ماهی‌ها با روغن ترکیب نشود حتماً باید روغن حسابی داغ شود. حال می‌توانید ماهی طعم‌دار شده را داخل روغن قرار داده و بعد از لحظاتی شعله را کم کنید تا گوشت فیله ماهی شما مغز پخت شود.
 • برای آنکه ماهی شما در زمان سرخ کردن له نشود حتماً باید از تکان دادن و جابجایی فیله‌ها داخل روغن خودداری کنید. نچسب بودن ظرف و روغن داغ سبب می شود که ماهی له نشود و انسجام خود را از دست ندهد. حتما صبور باشید و بگذارید که یک سمت کاملا برشته شود؛ انجام این کار با عجله، سبب چسبیدن ماهی و یا له شدن آن درون روغن می‌شود.
 • برای از بین بردن بوی زهم می‌توان از موادی مانند گلپر و زردچوبه نیز در کنار مواد نامبرده استفاده کرد.
 • استفاده از زردچوبه سبب می‌شود که رنگ ماهی شما زیبا شود و همچنین تاثیر مثبتی بر طعم آن دارد.

 • ممکن است بسیاری از افراد از جدا شدن آرد از فیله ماهی در زمان سرخ کردن در روغن گله‌مند باشند.  برای جلوگیری از این اتفاق باید آرد را با الک ریز الک کنید. برای این منظور نیازی به آردسوخاری نخواهد بود. آرد نرم و الک شده همراه با ترکیبات سبب می شود که یک خمیر مناسب برای سوخاری کردن ماهی داشته باشید.
 • تصویر

  طرز تهیه سی بس سوخاری

  یکی از انواع ماهی‌های سوخاری که طرفداران زیادی در دنیا دارد، ماهی سی بس سوخاری است. ترکیب سوخاری این ماهی به خاطر نوع بافت ماهی و بوی ملایم آن برای بسیاری از افراد لذت بخش بوده و آن را به انواع دیگر ترجیح می‌دهند. این ماهی به خاطر کم تیغ بودن برای تهیه ماهی سوخاری بسیار مناسب است و در شهرهای ساحلی دنیا بصورت فیش اند چیپس به وفور دیده می‌شود. در حال حاضر فیله منجمد ماهی سی‌بس بصورت صد در صد بدون تیغ در فروشگاه‌های ایران نیز در دسترس است.
  حالا دستور پخت ماهی سوخاری را بطور خاص برای ماهی سی بس با شما به اشتراک می‌گذاریم و امیدواریم تجربه متفاوتی برایتان رقم بزند.

  برای تهیه سی بس­­ سوخاری مواد زیر لازم است: 

  سیر 2 حبه
  روغن زیتون 2 قاشق غذا خوری
  آرد 1 فنجان
  آب نارنج یا لیموی تازه به ذائقه
  زعفران دم کرده به ذائقه
  نمک 1  قاشق مرباخوری
  زرد چوبه 1 قاشق چای خوری
  فلفل قرمز 1 قاشق چای خوری
  نعنا خشک یک قاشق مربا خوری
  تخم مرغ 1 عدد
  قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 750 گرمی

  در ابتدا برای مزه دار کردن ماهی سی بس ابتدا آب نارنج و آبلیمو و همچنین نمک و زعفران را بر روی ماهی سی بس بمالید و سپس دو قاشق غذا خوری روغن زیتون را اضافه کنید. دو عدد سیر له شده را نیز بر روی ماهی بمالید تا با دیگر مواد همه سطوح ماهی را در بر بگیرد. برای اینکه طعمی دلپذیر بگیرد و بوی زهم اندکی که دارد از بین برود اجازه دهید ماهی سی بس دو ساعت در این مواد باقی بماند. تاثیر مزه دار کردن ماهی سی بس با این مواد را پس از سرخ کردن شاهد خواهید بود. دقت کنید ماندن ماهی در این مواد بیش از دو ساعت تاثیر خاصی در افزایش طعم آن نخواهد داشت و تنها باعث له شدن آن پس از طبخ می شود. اگر کمتر از این مقدار هم باشد تاثیر مطلوبی بر طعم آن نخواهد داشت. برای شناختن بهترین ادویه ها برای طعم دار کردن ماهی به این مقاله نیز سری بزنید.
  تخم مرغ را در ظرفی جداگانه بشکنید و آنرا هم بزنید تا کف کند. بعد از آن زردچوبه، نمک، فلفل و آرد را در ظرفی ترکیب کنید. در آرد سوخاری خود می توانید گلپر و نعنا خشک هم اضافه کنید و طعم خاصی به آرد شما و ماهی خواهد داد.

  ماهی ها را به تخم مرغ آغشته کنید و سپس در آرد قرار دهید. همه اطراف ماهی را با آرد آغشته کرده و سپس با تکانی کوچک آردهای اضافه را جدا کنید.

  ظرف مخصوص سرخ کردن را آماده کنید و بگذارید روغن به مرور گرم شود و سپس ماهی‌ها را در آن قرار دهید. برای سرخ شدن هر سمت به طور کامل صبر کنید سپس آن را جابجا نمایید زیرا در غیر این صورت شاهد له شدن ماهی خواهید بود.
  شما ماهی سی بس سوخاری خوشمزه ای را تهیه کرده اید که خود و عزیزانتان حتما از آن لذت خواهند برد.

  تصویر

  نوش جان

  آیا این مقاله مفید بود؟
  4.9
  4.9/۵ (8 امتیاز)

  آخرین مطالب

  آخرین مقالات

  دستور پخت

  جدیدترین دستورهای پخت

  دستور پخت
  ماهی سی بس جزو ماهی‌هایی است که در چند سال اخیر به بازار ماهی ایران راه پیدا کرده و به سرعت تبدیل به یک ماهی لاکچری برای غذای مجلسی شده...
  دستور پخت

  طرز تهیه شنیتسل ماهی در 5 مرحله

  زمان آماده شدن
  25 دقیقه
  میـزان سختی
  تعـدا د نفـرات
  ساده‌ترین روش تهیه شنیتسل ماهی چیست؟ چطور شنیتسل ماهی خوشمزه بپزیم؟ کدام ماهی برای شنیتسل ماهی مناسب‌تر است؟

  دیدگاه‌ها

  تعداد نظرات:
  نظر خود را وارد کنید
  اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
  محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

  آیا می‌دانید؟

  یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.