معرفی یک طعم دهنده جادویی ماهی

برای ماهی از چه ادویه‌ای استفاده کنیم؟ کدام ماهی‌ها نیاز به طعم دهی بیشتری دارند؟ نمک کرفس را چطور تهیه کنیم؟ ادویه چند منظوره خلیج چیست؟ برای پاسخ به این سوال‌ها با ما همراه باشید.

طعم دهنده

لب کلام

ترکیبی که امروز به شما معرفی می‌کنیم، جادویی است از رنگ و طعم. پایه این طعم دهنده، یک ادویه کلاسیک آمریکایی است که قدمت 70 ساله دارد و در ابتدا فقط برای میگو و خرچنگ استفاده می‌شده است. ما ترکیب آن را کمی تغییر داده‌ایم و اسمش را «طعم دهنده چند منظوره خلیج» گذاشته‌ایم تا اولاَ برای طعم دهی به ماهی ایده‌آل شود و ثانیاَ برای شما در منزل قابل تهیه باشد. اگر جسارت تجربه طعم‌های جدید را دارید ادامه مطلب را بخوانید تا با این ادویه همه کاره آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه طعم دهنده چند منظوره خلیج

اگر هر کدام از مواد لیست زیر را نداشتید، اصلاَ نگران نباشید، آن را حذف کنید و چاشنی را با موادی که برایتان قابل تهیه است یا ما در ستون سوم به عنوان ادویه جایگزین، پیشنهاد داده‌ایم درست کنید.

ادویه‌های اولیهمقادیر لازم (برحسب قاشق چایخوری)جایگزین
نمک کرفس 1 ق.چ¾ ق.چ نمک
جاوتری (بسباسه)¼ ق.چجوز هندی
پودر خردل½ ق.چ¼ ق.چ پودر زنجبیل
پاپریکا دودی1 ق.چپاپریکا ساده
فلفل سیاه¼ ق.چ_
آل اسپایس¼ ق.چ
میخک آسیاب شده⅛ ق.چجوز هندی
پودر زنجبیل⅛ ق.چ_
فلفل کاین⅛ ق.چپودر چیلی
هل آسیاب شده⅛ ق.چمقادیر مساوی دارچین + جوز هندی

توضیحات تکمیلی در مورد تهیه مواد اولیه و جایگزین آن‌ها

اگر بعضی عناوین جدول بالا، یعنی مواد اولیه برایتان ناآشناست یا نمی‌دانید آن را چطور باید تهیه کنید این چند خط را بخوانید:

نمک کرفس _  این نمک پایه اصلی این ترکیب به شمار می‌رود و روی مزه، بو و بافت غذا اثر می‌گذارد و عطر و طعم‌ها را تقویت می‌کند. اگر نتوانستید آن را در ادویه فروشی‌ها پیدا کنید می‌توانید با دستوری که در ادامه گفته می‌شود آن را تهیه کنید یا نمک معمولی را جایگزین کنید. طرز تهیه نمک کرفس در منزل: ابتدا برگ‌های کرفس را به صورت یک لایه روی سینی فر پهن کنید. در دمای 180 درجه سانتیگراد /350 درجه فارنهایت به مدت 20 تا 30 دقیقه بگذارید تا کاملاً خشک شود یا در آفتاب آن‌ها را خشک کنید؛ سپس با استفاده از ابزار دلخواه (آسیاب ادویه، هاون) پودر کنید. سپس پودر کرفس و نمک را به مقدار مساوی مخلوط کنید (1 فنجان برگ کرفس 1.5 قاشق غذاخوری پودر کرفس به دست می‌دهد).

جاوتری یا بسباسه -  ادویه‌ای است که از درخت جوز هندی گرفته شده و طعم آن کمی شبیه به جوز هندی است. ما فقط کمی از آن در این چاشنی استفاده می‌کنیم تا طعم غالب نباشد. بنابراین اگر حذف کنید اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

این آل اسپایس اون آل اسپایس نیست! _ آل اسپایس مدنظر ما، یک ادویه انگلیسی است که برای تهیه آن در منزل باید باید دارچین، میخک و جوز هندی را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنید (مثلاً هر کدام 1 ق.غ).البته اگر می‌خواهید ادویه شما طعم ملایم‌تری داشته باشد می‌توانید میزان جوز هندی و میخک را به نصف کاهش دهید.

تصویر
مواد لازم برای تهیه چاشنی همه کاره خلیج

3 نکته در مورد ادویه خلیج

  1. به ازای هر نفر چقدر ادویه ؟-  مخلوط مواد اولیه این ترکیب، معادل 4 قاشق چایخوری است که برای طعم و مزه دار کردن ماهی به اندازه 4 نفر کافی است (به ازای هر نفر: 1 قاشق چایخوری)
  2. با هر روش پختی، به جزء طبخ در فر، سازگار است- کباب کردن ماهی آغشته به این چاشنی در فر واقعاً کارساز نخواهد بود. این به این دلیل است که مدت زمان پخت ماهی در فر کوتاه است و آنقدر نیست که ادویه‌ها پخته شوند، در نهایت، یک ماهی با طعم ادویه خام، خواهید داشت که چندان خوشایند نیست. اگر بیش از اندازه هم ماهی داخل فر بماند، خشک می‌شود.
  1. به مدت 2 تا 3 ماه قابل نگهداری است - ادویه را در ظرف شیشه‌ای با درب محکم و در جای خنک نگهداری کنید. به شرط تازه بودن مواد اولیه مصرفی، 2 تا 3 ماه قابل نگهداری است.
تصویر
کدام ماهی‌ها نیاز به طعم دهی بیشتری دارند؟

چرا به این ادویه، چند منظوره یا همه کاره می گوییم؟

70 سال پیش روی قوطی ادویه‌ای به نام Old Bay Seasoning ترکیباتی نوشته شده بود که آمریکایی‌ها تشخیص داده بودند برای میگو و خرچنگ مناسب است. اما به تدریج طعم آن به قدری به ذائقه شان دلچسب آمد که تصمیم گرفتند هر غذایی درست می‌کنند کمی هم از این ادویه خرج آن کنند. مرغ، ماهی و حتی سیب زمینی سرخ کرده و ذرت. این ادویه حتی با تغییراتی که ما در آن داده‌ایم همچنان چند منظوره است. بعد از اینکه آن را با ماهی تست کردید سراغ باقی غذاها هم خواهید رفت! 

کدام نوع ماهی با این چاشنی، همخوانی بهتری دارد؟

برخی ماهی‌ها طعم و بوی آن‌ها قوی‌تر و ممکن است به مذاق همه خوش نیایند و چاشنی لازم باشند تا طعم آن‌ها بهتر گردد، مانند ماهی سالمون، تُن، ساردین و …! 

اما در مورد ماهی‌هایی که طعم و بوی ملایمی دارند مثل ماهی سی‌بس، استفاده از طعم دهنده‌های خاص و ادویه‌های تند و تیز ضروری نیست.

اگر مثل مانند عاشق غذاها و مزه‌های جدید هستید، اینبار ماهی سی بس با زنجبیل و سس سویا درست کنید.

 سخن پایانی…

در این مقاله ادویه چند منظوره خلیج را به شما معرفی کردیم. زودتر امتحان کنید و تجربه تان را با ما در میان بگذارید. و اگر به ماهی‌ای نیاز دارید که بدون این تشریفات و تنها با کمی آبلیمو طعم دلخواه شما را داشته باشد ماهی سی بس ایناس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. خرید مستقیم ماهی سی بس به تازگی فراهم شده است. بدون هیچ دردسری از از ما خرید کنید.

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.