ماهی را تا چند ساعت می توان در یخچال نگه داشت؟

اصطلاحاً ماهی را هر وقت از آب بگیریم تازه است و با کمی اغماض تا 48 ساعت بعد از آن در یخچال! و  حدودا چند ماهی هم در فریزر. در این مقاله به ملاحظات نگه داری ماهی می‌پردازیم تا علاوه بر آنکه از فساد ماهی‌مان فاسد جلوگیری می‌کنیم در زمانی که روی میز غذاخوری‌مان می‌آید خواص خود را نیز حفظ کرده باشد.

خراب شدن ماهی

ازآنجایی‌که ماهی جزو پروتئین‌های عالی در بین مواد غذایی است لزوم نگهداری صحیح و حفظ مواد مغذی آن ضروری است. ماهی را اگر به صورت تازه‌صیدشده خریداری کرده‌اید می‌توانید تا زمان طبخ آن به مدت 48 ساعت در یخچال نگهداری کنید. اگر قصد دارید آن را به مدت طولانی‌تر نگهداری و به‌مرور آن را مصرف کنید، قادر خواهید بود به مدت 2 الی 6 ماه ماهی را در فریزر بگذارید. این مدت برای بسته‌بندی‌های ماهی فیله شده بسته با تاریخ تولید تا یک سال نیز قابل افزایش است به عنوان مثال فیله منجمد ماهی سی بس را از زمان تولید تا یک سال می‌توان در دمای زیر 18 درجه نگه داشت، اما هر چه ماهی را اگر بصورت منجمد خریداری کرده‌اید زودتر مصرف کنید طعم بهتری را تجربه خواهید کید.

ماهی باید ابتدا شسته و تمیز شود و مواد داخلی و دورریختنی از آن جدا گردد و سپس در ظرف‌های دربسته در فریزر قرار گیرد. البته به لطف وجود بسته‌بندی‌های فیله منجمد ماهی که در حال حاضر در فروشگاه‌ها به‌راحتی در دسترس است این مشکل حل‌شده و قادر خواهید بود انواع فیله و گوشت ماهی را در منزل نگهداری کرده و از مزه و خواص بی‌نظیر آن لذت ببرید و به تمیز کردن و قطعه کردن آن توسط مصرف کننده نیازی نیست.

تصویر

لزوم استفاده از ظرف‌های دربسته برای نگهداری ماهی در فریزر به این خاطر است که بوی آن به دیگر اقلام و مواد غذایی موجود در فریزر منتقل نمی‌شود.

ماهی منجمد، ماهی همیشه در دسترس

در ماهی موجودات میکروسکپی‌ای وجود دارد که می‌تواند عامل فساد و تجزیه گوشت ماهی باشند. این موجودات در دمای زیر 18 درجه نمی‌توانند رشد و نمو داشته باشند. در ضمن سرعت واکنش‌های شیمیایی که منجر به از بین رفتن مواد مغذی، مزه و حالت ماهی می‌شوند در این دما به حداقل خواهد رسید. ازآنجایی‌که فصل صید ماهی‌های مختلف باهم تفاوت دارد و نمی‌توان ماهی دلخواه را در هر فصلی دسترسی داشت، با انجماد صحیح ماهی و نگهداری درست آن یا با خرید ماهی های منجمد از مراکز معتبر می‌توانید به‌راحتی به ماهی موردعلاقه خود همیشه دسترسی داشته باشید.

آیا منجمد بودن ماهی لزوما به معنای سلامت بودن ماهی است؟

درست است که ماهی برای سلامت ماندن باید منجمد شود اما در کنار آن باید به نکات بسیاری دقت داشته باشید تا ماهی منجمد سالمی خریداری کنید. ماهی‌ها پس از منجمد شدن دچار تغییراتی در رنگ پوست و چشم‌ها می‌شوند. با دقت در آن‌ها بهتر می‌توانید پی به سلامت آن‌ها ببرید. اگر ماهی بلافاصله پس از صید منجمد شود و شیوه صحیح در انجماد آن رعایت گردد در ظاهر و چشم‌های آن تغییری ایجاد نمی‌شود. همچنان چشم‌ها سفید و پوست حالتی شفاف دارد. بعضا دیده شده که ماهی‌ها به دلایلی مرده صید می‌شوند و سپس منجمد می‌شوند، در این حالت دهانی باز داشته و کمی دچار تغییر رنگ می‌گردند. متأسفانه افراد سودجو زمانی ماهی را منجمد می‌کنند که در معرض فساد قرارگرفته‌اند.
دقت داشته باشید که زمانی که مبادرت به یخ‌زدایی ماهی می‌کنید نباید خونابه از آن جریان پیدا کند و گوشت باید حالتی تازه داشته باشد.
پس از یخ‌زدایی ماهی، نباید از گوشت آن خونابه خارج شود و گوشت باید حالتی آبدار و تازه داشته باشد. اگر پس از یخ‌زدایی گوشت ماهی، پی به خشک بودن آن بردید به‌احتمال فراوان ماهی فاسد یا مانده است و باید از مصرف آن خودداری کنید. اگر ماهی منجمد درست منجمد نشده باشد و یا اینکه توسط شما به مدت طولانی در محیطی خارج از فریزر نگهداری شود، ممکن است از آب شش ماهی نیز خونابه سرازیر شود که این نشانه فاسدشدن آن است. 

نگهداری و مصرف فیله ماهی

بهترین روش برای نگهداری فیله ماهی، نگهداری آن در فریزر است. البته اگر فیله ماهی بسته‌بندی‌شده را از مراکز معتبر خریداری کنید در محلی مناسب تا زمان عرضه به شما نگهداری می‌شود و سالم به دست شما خواهند رسید. اگر مبادرت به خرید فیله ماهی منجمد کرده‌اید دقت داشته باشید که باید تمام سطح آن رنگ یکدست داشته باشد. اگر فیله ماهی را در خارج از فریزر یا یخچال به مدت زیادی نگه‌دارید شاهد تغییر رنگ در قطعات فیله ماهی خواهید بود. این علائم نشانه این است که فیله ماهی شما فاسد یا مانده است.

تصویر

نکاتی برای نگهداری ماهی

  • در صورتی که بسته بندی فیله منجمد ماهی را بصورت آنلاین خریداری کرده اید دقت کنید که وقتی به دست شما میرسید کاملا سفت باشد و در صورتی که دیفراست شده بود از تحویل گرفتن آن خودداری کرده و به پیک فروشگاه بازگردانید.
  • اگر ماهی تازه خریداری کرده‌اید و قصد دارید آن‌ها را در فریزر نگهداری کنید حتماً آن‌ها را قطعه‌قطعه کرده و دربسته بندی‌هایی به‌اندازه مصرف در فریزر نگهداری کنید. 
  • ماهی‌ها را تمیز کنید و مواد منجر به فساد را از داخل آن خارج کنید.
  • از منجمد نمودن مجدد ماهی‌هایی که یک بار یخ‌زدایی شده‌اند خودداری کنید.
  • اگر ماهی به‌صورت تازه منجمد شده باشد پس از فرآیند یخ‌زدایی همچنان باید گوشت آن حالتی سفت و منسجم داشته باشد و قابلیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشد.
  • هیچ تفاوتی میان ماهی ها از نظر زمان فساد آنها وجود ندارد. ماهی قزل آلا، ماهی سی بس، ماهی سالمون و هر ماهی دیگری به رعایت تمامی شرایطی که ذکر شد برای سالم ماندن نیازمندند و این به دلیل حساسیت گوشت ماهی به طور خاص نسبت به سایر انواع گوشتها است.
تصویر

کنسروهای ماهی را چقدر می‌توانیم در یخچال نگه داریم؟

سوال بعدی این است که ماهی ای که پخته شده یا کنسرو های ماهی که درب آنها باز شده را چقدر می توان در یخچال نگه داشت؟در جواب باید گفت در تن ماهی سم بوتولینیوم وجود دارد که می‌تواند عوارض خطرناکی بر روی بینایی داشته باشد؛ بنابراین تأکید شده است که کنسرو ماهی بعد از باز شدن بلافاصله مصرف شود. نگهداری این محصولات و همچنین ماهی پخته شده‌ای که یک وعده آن را مصرف کرده اید در یخچال فقط به مدت یک روز مجاز است.

تصویر

ماهی را در منزل چگونه نگه‌داریم تا خراب نشود؟

اگر شما ماهی را از شهرهای شمالی یا مراکز پرورش و صید در شهر خود خریداری می‌کنید دو راه پیش روی شما قرار دارد. ممکن است شما مقداری خرید کنید که به‌منظور مصرف در یک یا دو روز آینده باشد. در این شرایط می‌توانید به‌راحتی تا 48 ساعت ماهی‌ها را در یخچال نگهداری کنید. برای نگهداری آن ماهی‌ها را شسته و تمیز کنید. اما اگر قصد دارید مقادیر بیشتری از ماهی را بخرید و برای مدت‌ها از آن استفاده کنید بهترین کار نگهداری در فریزر است. شما قادر خواهید بود 3 و حداکثر تا 6 ماه ماهی‌ها را در فریزر نگهداری و مصرف کنید. البته توصیه می‌شود که تا 3 ماه این ماهی‌ها مصرف گردد. برای این منظور فریزری نیاز است که 18 درجه زیر صفر سرما ایجاد نماید.

برای این کار ابتدا ماهی‌ها را تمیز و پاک کنید و بشویید. آن‌ها را در بسته‌بندی‌هایی به‌اندازه مصرف بسته‌بندی کنید تا مجبور به انجماد مجدد آن‌ها نشوید. برای جلوگیری از سرایت بوی ماهی به دیگر اقلام و مواد غذایی داخل فریزر بهتر است آن‌ها را در بسته‌بندی‌های دربسته و ظروف یک‌بارمصرف قرار دهید. با این روش در مدت‌زمان‌های طولانی‌تر به ماهی دسترسی خواهید داشت.

تصویر

بیرون از یخچال و فریزر می‌شود ماهی را نگهداری کرد؟

این کار به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا مواد و ارگانیسم‌های موجود در بدن ماهی در دمای طبیعی و گرما شروع به فعالیت می‌کنند. این امر سبب می‌شود که ماهی فاسد شده و اگر هم این اتفاق نیفتد بوی زهم زیادی پیدا کند. انجام این کار فقط در زمان یخ‌زدایی ماهی‌های فریز شده مجاز است؛ که البته برای این کار هم بهتر است از دمای یخچال استفاده شود و ماهی را در دمای اتاق یخ زدایی نکنید.
عدم نگهداری صحیح ماهی بعضا منجر به سبز شدن رنگ گوشت ماهی نیز می شود که دلایل آن را در مقاله ای با همین عنوان بررسی کرده ایم و مطالعه آن را به شما توصیه می‌کنیم.

ماهی این غذا و پروتئین مفید اگر به‌درستی نگهداری و مصرف گردد می‌تواند بسیار مفید باشد؛ اما ازآنجایی‌که شرایط نگهداری و زمان آن کمی حساس تراز موارد مشابه است، دقت بیشتری را می‌طلبد. نگهداری صحیح ماهی و جلوگیری از فساد آن باعث می‌شود مواد غذایی ارزشمند ماهی حفظ‌شده و بو و طعم لذیذی را پس از طبخ داشته باشد.

تصویر

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.