سالمون یا سی بس؛ مسئله این است (مقایسه جامع)

پروتئین ماهی سی بس بیشتر است یا ماهی سالمون؟ کدام یک چربی بیشتری دارد؟ انتخاب کدام ماهی برای داشتن برنامه غذایی سالم مناسب‌تر است؟

مقایسه ماهی سالمون و سی بس

آغاز مسابقه

خانم‌ها، آقایان؛ به این دوره از مسابقات ماهی‌های پرورشی خوش آمدید. در این مرحله، ماهی‌های سالمون و سی بس که تا این‌جا موفق شده‌اند که در مرحله‌های چالش جیوه و رقابت در امگا3 امتیاز مشابهی را کسب کنند؛ اکنون با هم در مراحل اندازه‌گیری کالری، چالش پروتئین، مبارزه چربی‌ها، مواد معدنی ماکرو مینرال و ویتامین به رقابت می‌پردازند.قبل از شروع مسابقه، کمی راجع به پیشینه و خصوصیات این دو بازیگر مهم حوزه سلامت خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

سی بس؛ قهرمانی از دریاهای استرالیا

زادگاه ماهی سی بس که بعضی آن را با نام باراماندی می‌شناسند استرالیاست. سی بس با این‌که کودکی پر فراز و نشیبی داشته ولی به خوبی موفق شد به سفره بیشتر مردم در اقصی نقاط جهان راه پیدا کند. این محبوبیت در کشورهایی مثل استرالیا، چین، تایوان، تایلند و مالزی بسیار زیاد است. سی بس حتی توانست توجه آشپزهای مشهور دنیا و ستارگان آسمان میشلن را به خود جلب کند. (داستان عجیب گوردون رمزی و رستورانهای ستاره دار دنیا را در اینستاگرام ایناس ببینید.) 

سی بس در سال 95 به آب‌های خلیج فارس هم سفر کرد . رشد سی بس در مزرعه‌های دریایی جنوب کشور در شرایطی ایده آل طی چند سال اخیر، کم کم این ماهی استرالیایی را در آبهای شور خلیج، نمک گیر کرد تا جایی که حالا می توانیم به آن سی بس ایرانی بگوییم و آن را سر سفره های یلدا و نوروز بنشانیم.

تحمل بالای شوری (Salinity Tolerance) و دما در این ماهی باعث شد با شرایط آبهای جنوب ایران نیز مانند سایر نقاط جهان به خوبی سازگار شود و در محیطی دور از آلاینده های صنعتی در قفس های دریایی رشد کند. ویژگیهای منحصر به فرد باراماندی باعث شده که بیشترین میزان تولید در بین ماهی‌های مدیترانه‌ای داشته باشد.

اندازه‌گیری کالری سی بس و سالمون

همه می‌دانیم که کالری در حالی که انرژی بدن را تامین می‌کند؛ اما استفاده بیش از حد آن در طول روز می‌تواند خطرات زیادی برای انسان داشته باشد. البته کالری به تنهایی نمی‌تواند شاخص مناسبی برای قضاوت باشد و باید در کنار شاخص‌های دیگری راجع به آن صحبت کنیم. اما در این قسمت از مسابقه ما میزان کالری در هر 100 گرم از بدن بازیکن‌ها را اندازه گرفتیم. میزان کالری ماهی سی بس 83 کیلو کالری در هر صد گرم و میزان کالری ماهی سالمون 179 کیلو کالری در هر صد گرم است.

چالش پروتئین

پروتئین که آن را بلوک ساختاری حیاتی در سلول‌ها و بافت‌های مختلف بدن می‌دانند در ماهی بسیار یافت می‌شود. همین مساله خوردن منظم ماهی در هفته را جزو اولین قواعد داشتن برنامه غذایی برای سبک زندگی سالم قرار می‌دهد. خلاصه، پروتئین به نوعی همه‌کاره‌ی عضله‌ها و فرایند بازسازی بدن است. پس طبیعی است که در این مرحله سراغ میزان پروتئین موجود در هر یک از بازیکن‌ها برویم.

ماهی سی بس 19.5 گرم پروتئین در هر  صد گرم دارد و ماهی سالمون در همین وزن 19.93 گرم پروتئین دارد.

مبارزه چربی‌ها

مقایسه چربی ماهی سالمون و سی بس

در این‌که چربی موجود در ماهی چربی اشباع نشده و مفیدی است؛ شکی نیست. اصل ماجرای امگا 3 و تاثیر فوق‌العاده آن به همین چربی‌های غیر اشباع برمی‌گردد. هرچند میزان استفاده از چربی، هرچند مفید باید مطابق شرایط جسمانی و سنی فرد باشد. اما حالا که به رقابت بین ماهی‌ها رسیده در 100 گرم ماهی سی بس 0.1 گرم چربی وجود دارد و ماهی سالمون آزاد در 100 گرم 10.43 گرم حمل می‌کند.

در این مرحله دیدیم که ماهی سالمون در دسته‌بندی ماهی‌های چربی قرار گرفت که برای سرخ کردن مناسب هستند.

مقایسه مواد معدنی ماکرو مینرال

مواد معدنی ماکرو مینرال به دسته‌ای از مواد معدنی گفته می‌شود که بدن به حجم زیادی از آن، برای تنظیم هورمون‌ها، بهبود عملکرد ماهیچه‌ها و داشتن استخوان‌های قوی نیاز دارد. 

  • کلسیم که وظیفه اصلی آن جلوگیری از پوکی استخوان است در 100 گرم ماهی سی بس 28 میلی گرم و در 100 گرم ماهی سالمون 26 میلی گرم وجود دارد.
  • فسفر در بدن نقش کاتالیزور را دارد و حتی اندکی از آن در ساختار ژنتیکی ما پیدا شده. این ماده معدنی در ماهی سی بس 220 میلی گرم و در ماهی سالمون 289 میلی گرم وجود دارد.
  • پتاسیم که نقش اصلی در جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه و با رفتن فشار خون را ایفا می‌کند؛ در 100 گرم از ماهی سی بس به میزان 416 میلی گرم و در 100 گرم ماهی سالمون به میزان 394 میلی گرم وجود دارد.

بیشترین ویتامین

مقایسه ویتامین ماهی سی بس و سالمون
  • ویتامین C معرف حضور همگان است. این ویتامین مقاومت بدن را در برابر سرماخوردگی زیاد می‌کند و به التیام زخم‌ها سرعت می‌بخشد. این ویتامین در ماهی سی بس وجود ندارد در حالی که در 100 گرم ماهی سالمون 4 گرم ویتامین  C وجود دارد.
  • ویتامین B3 در بدن به کم شدن التهاب و کلسترول کمک می‌کند و سلامت مغز و قلب را تا اندازه زیادی تضمین خواهد کرد. در آخرین مرحله از مسابقه‌ی ماهی‌های پرورشی این ویتامین را در 100 گرم ماهی سی بس 2.4 میلی گرم و در 100 گرم ماهی سالمون 4 میلی گرم تشخیص داده شده.

جدول نهایی

با زیاد شدن ماهی‌های غیر بومی مثل ماهی سالمون و ماهی سی بس در مراکز فروش ماهی، ممکن است شما هم در زمان انتخاب ماهی سردرگم شوید. با زیاد شدن تنوع ماهی‌ها ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که کدام ماهی برای سفره من مناسب‌تر است؟ پیشنهاد می‌کنیم در میان ویژگی‌های اعضای خانواده خودتان دنبال جواب بگردید. چرا که انتخاب هر نوع ماده غذایی به مجموعه نیازهای افراد بستگی دارد.

شما برای ما مشخص کنید که در سفره غذای شما، برنده این مسابقه کدام است؟ ماهی سی بس؟ یا ماهی سالمون؟

میزاندر 100 گرم ماهی سی بسدر 100 گرم ماهی سالمون
کالری 83 کیلو کالری179 کیلو کالری
پروتئین 19.5 گرم19.93 گرم
چربی 0.1 گرم10.43 گرم
کلسیم 28 میلی گرم26 میلی گرم
فسفر 220 میلی گرم289 میلی گرم
پتاسیم 416 میلی گرم394 میلی گرم
ویتامین C0 میلی گرم4 میلی گرم
ویتامین B32.4 میلی گرم8.42 میلی گرم

سوالات متداول

مقالات تازه

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.