بهبود عملکرد مغز کودکان با خوردن ماهی

رشد مغزی و سیستم عصبی جنین، بهبود عملکرد مغز و اعصاب در کودکان و حتی کاهش سقط جنین در مادران از اثرات اثبات شده مصرف منظم ماهی است. در مقاله حاضر به این موضوع پرداخته ایم.

فواید ماهی برای مغز کودک

لب کلام

پیش‌تر در مورد اثرات مصرف ماهی در رشد کودکان صحبت کرده ایم؛ از تامین مواد معدنی مورد نیاز کودکان، ویتامین‌های ضروری و تاثیر آن بر جلوگیری از آسم در کودکان تا نقش مصرف ماهی در بهبود بیش فعالی. در این مقاله به موضوع بسیار مهم سلامت مغز کودکان و ارتباط آن با مصرف ماهی توسط کودک و مادر در دوران بارداری می‌پردازیم و بهترین گزینه غذای دریایی برای کودکان را به شما معرفی می کنیم.

اثر خوردن ماهی بر سلامت مغز کودکان

بافت مغز و سیستم عصبی تا حدی از چربی تشکیل شده است . تحقیقات نشان می‌دهد که نوعی از چربی‌های تشکیل دهنده خانواده امگا ۳ با نام (docosahexaenoic acid  (DHA نقش ویژه‌ای در رشد مغز و چشم‌ها در کودکان دارد. همچنین به دلیل وجود ویتامین D در ماهی، کودکانی که این ماده غذایی سودمند را در وعده‌های غذایی خود دریافت می‌کنند روند رشد جسمی و مغزی مناسب‌تری دارند و کودکانی سرزنده و شاداب خواهند بود. در مقاله فواید خوردن ماهی، به تفصیل در خصوص اثرات مثبت آن صحبت کرده ایم.

تصویر
قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 450 گرمی

چرا ماهی به رشد مغزی جنین کمک می کند؟

 مصرف ماهی برای کودکان اثری شگفت‌انگیز دارد. جالب این‌جاست که این تاثیر تنها به خردسالی محدود نمی‌شود و حتی در دوران جنینی، خوردن ماهی می‌تواند تأثیر فراوانی داشته باشد.  وجود امگا 3، انواع ویتامین B، پروتئین، ید، روی و آهن در ماهی به رشد جنین کمک می‌کند. از آنجایی که ماهی، حاوی انواع ویتامین‌های مورد نیاز در دوره بارداریست، مصرف ماهی‌هایی مانند قزل‌آلا، ساردین، سالمون و ماهی سی بس به زنان باردار توصیه می‌شود. 

تقویت سیستم عصبی جنین با مصرف ماهی

ید و ویتامین‌های گروه B به سلامت عملکرد سیستم عصبی جنین کمک می‌کند. آهن موجود در ماهی علاوه بر این‌که خودش منبع خوبی برای مادر و کودک است؛ به جذب فراورده‌های گیاهی موجود در برنامه غذایی هم کمک می‌کند و همچنین در ساخت گلبول قرمز در بدن مادر نقش دارد. مصرف ماهی توسط زنان باردار به شکل گیری سیستم عصبی جنین کمک می کند.

کاهش سقط جنین و زایمان زودرس با مصرف ماهی

امگا 3 از سقط جنین و زایمان زودرس جلوگیری می‌کند و برای تنظیم فشار خون در دوره بارداری هم مناسب است. همچنین احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان و دیابت بارداری را کاهش می‌دهد. 

البته میزان مصرف ماهی و نظم در مصرف آن بسیار مهم است. هفته‌ای 2 تا 3 بار مصرف ماهی برای دوره بارداری کافی است و مصرف بیشتر آن به خاطر وجود فلزهای سنگین مثل جیوه ممکن است برای جنین خطر آفرین باشد. ماهی سی بس به خاطر رشد کردن در فضایی دور از آلودگی‌های صنعتی و همچنین به خاطر صید شدن در سن مناسب، میزان جیوه کم‌تری نسبت به سایر ماهی‌ها دارد. 

نگران جیوه در بدن کودکان خود نباشید

گوشت همه موجودات دریایی حاوی مقداری جیوه است. عوامل زیادی بر میزان این جیوه موثرند. یکی از بهترین روش‌های کنترلی برای خانواده‌هایی که نسبت به مصرف ماهی در دوران بارداری یا مصرف ماهی در کودکان حساس هستند تهیه ماهی پرورشی دریایی است. حتما می پرسید ماهی تولید شده در دریا چه تفاوتی با ماهی آزاد یا ماهی تولید شده در استخر ها دارد؟ بطور خلاصه می‌توان گفت:

تصویر
  1. ماهی آزاد در هر سنی ممکن است صید شود و ماهی‌ها هر چه بیشتر در دریا می‌مانند میزان جیوه در بدنشان افزایش پیدا می کند
  2. ماهی‌های تولید شده در دریا در سنی خاصی برداشت می شوند و این موضوع میزان جیوه در آنها را کاملا کنترل می کند.
  3. ماهی‌های تولید شده در استخرهای خاکی یا حوضچه ها حتی اگر از نظر میزان جیوه مناسب باشند ارزش غذایی مناسبی ندارند زیرا از منابع مغذی درون دریا محرومند.

خواب بهتر و عملکرد مناسب مغز با مصرف ماهی

یادگیری در کودکان از جمله دغدغه های اصلی والدین است. کودکان دبستانی برای اولین بار در معرض مقایسه دیگران با خود قرار می گیرند و به میزان و سرعت یادگیری خود اهمیت می‌دهند. خواب خوب از مهمترین و اصلی ترین فاکتورهای کمک کننده با یادگیری است.

در مطالعه شش‌ماهه بر روی افراد مشخص شده که اشخاصی که سه وعده در هفته ماهی سالمون مصرف کرده بودند،  خوابی منظم و راحت داشتند و عملکرد مغز آن‌ها نیز افزایش پیدا کرده بود. تأثیر ویتامین D بر مغز و تنظیم عملکرد خواب می‌تواند بازده کاری و ذهنی افراد را تا مقدار زیادی افزایش دهد.

کم بودن میزان DHA در بدن کودک موجب به وجود آمدن مشکلات روانی و نیز کاهش تمرکز می شود. بافت‌های مغزی و سیستم عصبی انسان تمایل بسیاری به مصرف DHA  دارد و آن را به دیگر چربی‌ها ترجیح می‌دهد. چه منبع در دسترسی به جز ماهی می‌تواند این ماده را تامین نماید؟

مطمئن ترین غذای دریایی برای کودکان؛ ماهی سی بس ایناس!

با توجه به آنچه گفته شد، یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب غذای دریایی برای کودکان میزان جیوه موجود در آن است. و چنانچه گفتیم و شنیدید میزان جیوه در ماهی‌هایی که مراحل تولید و صید آنها تحت کنترل و نظارت انجام می‌شود در بازه قابل قبول از نظر پزشکی قرار دارد و بنابراین مطمئن‌ترین گزینه  برای کودکان به شمار می‌رود.

تصویر
قیمت و خرید فیله ماهی سی بس 750 گرمی

برند ایناس برای اولین بار در ایران ماهی سی بس را به روش فیش فارمینگ در خلیج فارس تولید کرده و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است. ایناس تمام مراحل تولید از تخم ماهی تا زمان صید و بسته بندی را با دقت کنترل می کند .ماهی سی بس ایناس را مستقیما از تولید کننده تهیه کنید و بهترین کیفیت را تجربه کنید

مقالات تازه

دیدگاه‌ها

تعداد نظرات:
0
نظر خود را وارد کنید
اطلاعات این زمینه شخصی است و به صورت عمومی نمایش داده نمی‌شود.
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

آیا می‌دانید؟

یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها که از تشکیل سلول‌های بدخیم در بدن انسان جلوگیری می‌کنند اسید چرب امگا ۳ است. منبع اسیدهای چرب امگا ۳ را در ماهی سی‌بس بیابید.